Masz pytania?
  • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
  • Logowanie
    Przypomnij hasło
  • Rejestracja

Zrób to sam - mydła glicerynowe - DIY

Ocena (5 / 5,00)
Jeśli stawiasz pierwsze kroki w mydlanej manufakturze, mamy dla Ciebie idealną propozycję. Skorzystaj z dostępnych w naszym sklepie baz glicerynowych. Są uniwersalne i niezwykle proste w użyciu. Nadają się dla osób, które chciałyby widzieć w mydelniczce produkt własnego wyrobu. Mydła glicerynowe mogą być produkowane w zależności od inwencji twórcy, niemal w każdym kolorze, perfumowane i wzbogacane substancjami pielęgnującymi i ozdobnymi. 
 
Zasada produkcji mydeł glicerynowych jest prosta, polega głównie na stopieniu bazy, dodaniu składników, wymieszaniu i przelaniu do formy. Gdy tylko masa zastygnie i ochłodzi się, otrzymujemy pełnowartościowy, gotowy do użycia produkt.
 
 
PODSTAWOWE INSTRUKCJE:
 
 
(1) Odmierzanie bazy glicerynowej
 
Ukrój żądaną ilość bazy glicerynowej za pomocą noża kuchennego i posiekaj na drobne kawałki w celu szybszego stopienia.
 
 
(2) Topienie bazy glicerynowej
 
Kuchenka mikrofalowa - Umieść bazę glicerynową w plastikowym lub szklanym naczyniu, szczelnie przykryj folią i ogrzewaj w kuchence mikrofalowej przez pół minuty. W dalszej kolejności grzej ją w 15-sekundowych przedziałach do chwili całkowitego stopienia. Nie przegrzewaj, gdyż wówczas mydło straci kolor.
 
Łaźnia wodna - Może to być garnek z gorącą wodą, w której zanurzone zostało naczynie z hartowanego szkła lub stali nierdzewnej. Do naczynia dodaj bazę glicerynową i mieszaj do stopienia. Uważaj, by nie przegrzać, gdyż podobnie jak w przypadku kuchenki mikrofalowej, mydło straci kolor.
 
(3) Dodawanie składników pielęgnacyjnych i ozdobnych
 
Kolor 
 
Mydła mogą mieć niemal każdy kolor dzięki dodaniu sproszkowanych substancji (mika, pigmenty perłowe) lub rozpuszczonych w wodzie barwników.
 
Barwniki 
 
Jeśli marzy Ci się kolorowe mydło, dodaj do bazy kilka kropli rozcieńczonego barwnika kosmetycznego (barwniki są mocno stężone, więc łatwiej dozować je w formie rozcieńczonej). Pigmenty mogą być mieszane w celu uzyskania nowych barw, np. kolor zielony uzyskamy, gdy zmieszamy barwnik żółty z niebieskim. Dodawaj po jednej kropli barwnika mieszając, aż do uzyskania pożądanej barwy.
 
Pigmenty perłowe lub mika 
 
Używaj około 1/4 - 1/2 łyżeczki pigmentu na kilogram bazy glicerynowej. Zanim dodasz pigment do mydła, rozprosz go w małej ilości wody, oleju lub alkoholu. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu grudek, a w ostatecznym efekcie mydło będzie miało jednorodną barwę i strukturę.
 
Olejki eteryczne
 
Olejki eteryczne dodaje się z reguły w stężeniu 0,5-2% (5-20ml na kilogram mydła). Najbardziej optymalne jest stężenie olejku w granicach 1%. Taka ilość nadaje już mydłu zapach, a bardzo rzadko prowadzi do niezgodności. Stężenia powyżej 2% mogą negatywnie wpłynąć na kolor.
 
Inne dodatki
 
Inne dodatki mogą obejmować: peelingi (np. algowy), miód, wyciągi ziołowe, olejki eteryczne, susz kwiatowy, glinki, oleje, masła itp. Po dodaniu tych składników bazę należy ochłodzić do 65 st. C, powoli mieszając, by zapobiec tworzeniu się pęcherzyków powietrza.
 
(4) Wylewanie do form
 
Stopioną i ochłodzoną (wg poniższej tabeli) bazę wylej ostrożnie do formy. Aby pozbyć się nadmiaru pęcherzyków powietrza, możesz spryskać powierzchnię alkoholem (np. używając butelki z atomizerem). Poczekaj, aż masa zastygnie.
 
Baza Transparentna/Biała Ekologiczna
 
 
Temperatura topnienia Temperatura wylewania Temperatura scalania
70˚C/75˚C  65˚C/70˚C  45˚C/50˚C
 
(5) Usuwanie z formy, pakowanie i przechowywanie
 
Kiedy masa zastygnie i ochłodzi się, mydła mogą w końcu zostać wyciągnięte z formy i pokrojone (w razie potrzeby). Proces ten będzie łatwiejszy, jeśli formę włoży się na 20 minut do zamrażarki. Po wyjęciu mydło powinno zostać owinięte plastikową folią, by na długi czas zachowało atrakcyjny wygląd.
 
 
BĄDŹ KREATYWNY!
 
Kostki wielobarwne
 
Wielobarwne kostki możesz stworzyć poprzez wylewanie warstw o różnych kolorach. Najpierw wylej bazę jednego koloru, odczekaj 15 minut do zgęstnienia, spryskaj ją alkoholem i wylej drugą warstwę. Po ostygnięciu i wyjęciu z formy otrzymasz niepowtarzalne mydło.
 
Zatapianie substancji stałych
 
W mydle możesz zatopić najrozmaitsze składniki. Doskonałym pomysłem są suszone koszyczki kwiatowe. By otrzymać takie unikatowe mydło, napełnij formę do połowy i umieść w masie wybrane kwiaty. Gdy baza się zestali, uzupełnij formę do końca. Elementy zatopione w mydełku będą widoczne po zastygnięciu bazy transparentnej.
 
Dodatki
 
Kiedy baza glicerynowa zostanie całkowicie stopiona, możesz wybrać dodatki w postaci olejków eterycznych, wyciągów ziołowych, barwników i glinek, by osiągnąć porządany efekt końcowy. Składniki te powinny być dodawane w chwili, gdy baza jest już chłodna (ale nadal płynna). Wszystko należy dokładnie rozmieszać, by zapewnić dobre rozproszenie. Suche składniki, takie jak glinki, płatki owsiane, zioła, pestki owoców, powinny być dodawane w ilości 2 łyżek stołowych na kilogram mydła.
 
Zaleca się dodawać mniej niż 5% dodatkowych składników, jako że te mogą mieć wpływ na ostateczną teksturę oraz konsystencję mydła. W miarę zwiększania ich stężenia staje się ono coraz bardziej płynne. Jeśli nie jest to wielki problem, zawartość składników dodatkowych można zwiększyć do 10%.
 
Wśród składników dodatkowych często występują suszone zioła i inny materiał botaniczny. Mogą one być dodawane zarówno do samego mydła jak i na wierzch, gdy tylko baza zostanie wylana do form.
 
Dzięki eksperymentowaniu z warstwami można osiągnąć wiele interesujących kształtów. Pamiętaj, że kreatywność nie zna granic! Niech sama produkcja mydła sprawi Ci tyle samo radości, co efekt końcowy!
 
UWAGI
Mydło glicerynowe jest produktem bazującym na wodzie, dlatego jego objętość z czasem może się zmniejszyć o 9%. Dokładne owijanie folią lub przechowywanie w szczelnych pojemnikach może zapobiec temu efektowi, dzięki czemu mydło będzie zdatne do użytku przez długi czas. Dobrze jest je przechowywać w mydelniczce, gdy nadmierny kontakt z wodą (np. na umywalce) znacząco zmiękcza produkt.
 
 
(C) 2006-2018 ECOSPA.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
 
Wszystkie materiały: teksty (za wyjątkiem cytowanych), slogany, grafiki, zdjęcia itp. znajdujące się w tym serwisie są własnością ECOSPA Supply, Artur Chaber i podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim.
 
Artykuł opublikowany poniedziałek, 07 maj 2012.
 

 

ewacisowska33@yahoo.co.uk

18-01-2018
To swietne ale gdzie mozna kupic baze glicerynowa.__Odpowiedź_ECOSPA__ Bazę można kupić u nas :)

Agatek

18-01-2018
Super sprawa ze zrobieniem własnego mydełka. Fajnie że też można je wykonywać na różne sposoby, tradycyjne, żelowe czy glicerynowe. Na pewno skorzystam z tego pomysłu. Dzięki jeszcze raz za wpis, skorzystam z tych rad.

Anastazja

18-01-2018
Samemu także przymierzam się do zrobienia własnego z jakimiś dodatkami. Tylko najgorsze, że jest tyle różnych rodzajów i sama nie wiem na co się najpierw zdecydować. Jakie działa najlepiej i najdłużej - glicerynowe, tradycyjne, żelowe a może jeszcze jakieś inne. Ten artykuł także dodam do zakładek, na pewno skorzystam z wszystkich porad.
Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj